Poradnik
ślubny

   Przed Wami garść informacji, które są wynikiem naszej wieloletniej pracy z parami młodymi. Dzień ślubu jest wydarzeniem, które zapamiętacie na całe życie. Jest on przepełniony radością, miłością, ale pamiętajcie, że jest bardzo angażujący i często bywa stresujący. Nasz poradnik pomoże Wam w zaplanowaniu i organizacji poszczególnych etapów tego dnia. Ułatwi zrozumienie pracy fotografa i istoty powstawania dobrych zdjęć. Poniżej znajdziecie wskazówki dotyczące poszczególnych etapów dnia ślubu.

Serdecznie zapraszamy wszystkie nasze przyszłe pary młode do przeczytania! 

   Pomimo naszych porad i wskazówek, pamiętajcie, że powinniście mieć ślub o jakim zawsze marzyliście, nie pozwólcie by żaden fotograf, koordynator, urzędnik naciskał na Was abyście zrobili coś czego nie chcecie. Jeśli jakiś etap przygotowań, ślubu czy wesela do Was nie pasuje pomińcie go.

Przygotowania

   Przygotowania ślubne to pierwszy etap dnia ślubu. Jest to świetny moment na wykonanie w luźnej atmosferze ciekawych portretów Pana Młodego oraz Pani Młodej. Z każdą parą indywidualnie ustalamy moment rozpoczęcia fotografowania. Może to być moment makijażu, fryzjera, czy już na samo zapinanie sukni ślubnej lub zakładanie muchy.
   Przed dniem ślubu warto wytłumaczyć domownikom, że obecność fotografa nie wiąże się z potrzebą pozowania, stresowania czy unikania bycia na zdjęciu. Robione przez nas zdjęcia są dla Was i mają być pamiątka dla Was i Waszej rodziny.

Detale

Przygotuj wszystkie przedmioty w jednym miejscu:

 • Pani młoda: suknię ślubną, buty, obrączki, biżuterię, zaproszenia, bukiet ślubny i wszystko co chcesz abyśmy sfotografowali. 
 • Pan młody:- marynarkę, spinki do mankietów, buty, krawat/muchę i inne przedmioty, które chcecie abyśmy sfotografowali.

Ubieranie

Fotografowanie momentu zakładania sukni ślubnej czy marynarki to świetne uzupełnienia całego reportażu. Niezwykle miło jest wrócić do momentów, z których zazwyczaj po dniu pełnym emocji wiele rzeczy niestety się nie pamięta.
 • Przygotowania najlepiej wykonywać w możliwie najjaśniejszym pomieszczeniu, aby uzyskać piękne, jasne i naturalne światło na zdjęciach.
 • W miejscu, gdzie się szykujecie niech bliska osoba z Waszego otoczenia położy wszystkie zbędne rzeczy w kącie pokoju (różne pudełka, opakowania, papierki). W ten sposób nie ma niepotrzebnych elementów na zdjęciach.
 • Nie musimy fotografować ubierania się od samego początku. Spokojnie można założyć suknię, czy zapiąć koszulę na osobności. Możemy wykonać zdjęcia ostatnich szlifów, gdy bliskie osoby pomagają zapiąć suknię lub muchę i sprawdzają czy wszystko jest w porządku.
 

Portrety i zdjęcia z bliskimi

 • Najlepszy moment na portrety jest zaraz po zrobieniu makijażu i fryzury. Znajdujemy wtedy najlepsze miejsce w Twoim domu na portret, albo możemy wyjść na zewnątrz.
 • Wykonujemy wtedy też zdjęcia z rodziną lub przyjaciółmi, którzy są w pobliżu.
 • Gdy masz ukochanego kota, psa, królika, weź go ze sobą! Każdy członek rodziny ma prawo znaleźć się w galerii z dnia ślubu.
 

First look

Pierwsze spojrzenie to moment, w którym widzicie się po raz pierwszy w dniu ślubu.
 • Idealne miejsce na spotkanie się to jasne miejsce, najlepiej na zewnątrz budynku. Może to być też najjaśniejszy pokój w Twoim domu. Z chęcią pomożemy wybrać takie miejsce.
 • Jeżeli mamy dużo czasu do ceremonii to możemy wykonać kilka ujęć zaraz po „first look’u”.
 

Ślub

 • Przede wszystkim spokój. W momencie wejścia i wychodzenia z miejsca ślubu nie śpieszcie się. Najważniejszym podczas ceremonii jest kontakt między Wami. Super jeśli będziecie czasem patrzeć na siebie. Starajcie się uśmiechać i pamiętać, że moment ślubu to początek Waszej wspólnej przygody.
 • Nakładając obrączkę jedną ręką warto drugą ręką trzymać dłoń partnera, na którą jest nakładana obrączka.
 • Zdjęcie grupowe, czyli takie na którym są wszyscy goście najlepiej zrobić zaraz po ceremonii. Może to być teren w okolicy miejsca ślubu. Grupowe „im wcześniej tym lepiej” – wszystkich gości podczas wesela trudniej namówić do wyjścia z sali.

Przyjęcie weselne

Podczas wesela jest kilka ważnych wydarzeń, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Są to: 

 • Życzenia, które składają Wam goście. Mogą one odbywać się w miejscu ślubu lub w miejscu wesela. 
 • Pierwszy taniec. Jest to chyba ostatni ze stresujących momentów w tym dniu dla niektórych Par.
 • Mini sesja plenerowa. W czasie przyjęcia szukamy miejsca, gdzie możemy wykonać kilka zdjęć plenerowych. Na sesję wybieramy się w godzinach wieczornych (w lecie ok. godz. 19:00). 
 • Zdjęcia z zimnymi ogniami*. Najlepiej jeśli wybierzecie długie zimne ognie, dłużej się palą.
  * jest wiele alternatyw dla zimnych ogni, które możemy Wam zaproponować.

Nasz poradnik to tylko kilka wskazówek co do dnia ślubu, wszystkie indywidualne ustalenia i szczegóły omawiamy na spotkaniu z Wami.  
Jeśli macie jakieś wymarzone ujęcia, które chcielibyście mieć w swoim reportażu: koniecznie dajcie nam znać. Inspiracji możecie szukać tutaj 🙂